بندر خشک پیشگامان

قلب تجارت ایران


 
شرکت تعاونی بندر خشک پیشگامان  با هدف مدیریت زنجیره تامین فراگیر با بیش از 51000 سهامدار در سال 1391 ، با اخذ مجوز رسمی از دولت جمهوری اسلامی ایران در مرکز جغرافیایی ایران فعالیت خود را به منظور تاسیس نخستین بندرخشک تعاونی ایران آغاز نمود. و در حال حاضر فاز اول از این مجموعه عظیم 700 هکتاری به بهره برداری رسیده است.


 بندرخشک پیشگامان زنجیره تامین فراگیر خود را با طیف گسترده ای از خدمات از جمله خدمات بندری، لجستیکی، ارزش افزوده و فورواردینگ با بهره گیری از آخرین تکنولوژی و روش های روز دنیا به بازرگانان ارائه و همچنین مهمترین قطب حمل و نقل کالا در منطقه خاورمیانه خواهد شد و با ارائه بالاترین سطح خدمات رفاهی و تجاری اولین انتخاب بازرگانان برای تجارت آسان و سودمند در مکانی امن خواهد بود.

بندرخشک پیشگامان با داشتن زیر ساخت قدرتمند و مدرن فناوری اطلاعات و ارتباطات و استقرار سیستم پنجره واحد تجاری، دارای به روزترین سیستم ترخیص و رهگیری کالا، قبول و اجرای درخواست صاحب کالا بدون حضور فیزیکی است.

بندرخشک پیشگامان، نخستین بندرخشک تعاونی کشور با فراهم نمودن مجموعه ای کامل از خدمات مورد نیاز بازرگانان و صاحبان کالا در منطقه ای امن در مرکز کشور، بستری مناسب و ایده آل را برای فعالیت های اقتصادی آنان در زمینه های مختلف مهیا نموده است و در حال حاضر با راه اندازی فاز نخست، ارایه دهنده خدمات گمرکی، حمل و نقل، بندری، سردخانه ای، انبارداری، واردات و صادرات و همچنین بازرسی کالا می باشد.

خدمات گمرکی و ترخیص کالا در گمرک اختصاصی بندرخشک

گمرک جمهوری اسلامی ایران در بندرخشک پیشگامان مستقر گردیده است و تجار می توانند از گمرک بندرخشک برای ترخیص قطعی کالا و یا صادرات استفاده نمایند. محوطه گمرکی بندرخشک پیشگامان در مساحت 8 هکتار به بهره برداری رسیده و کلیه امکانات نظیر اتصال ریلی شامل 2 خط ریلی، سکوی تخلیه و بارگیری ریلی و جاده ای، 8 هکتار محوطه محصور شده و زیرسازی شده با بتن الیافی مسلح و ساختمان مجهز گمرک فراهم گردیده و به بهره برداری رسیده است. بازرگانان می توانند پس از انتخاب مقصد بندرخشک پیشگامان در اظهارنامه گمرکی، محموله های خود را به وسیله ریل و جاده به بندرخشک حمل نمایند. 


خدمات حمل ونقل جاده ای، ریلی و دریایی

اتصال ریلی بندر خشک پیشگامان به ریل سراسری و بهره برداری از زیرساختهای ریلی بندرخشک از جمله شانتینگ یارد با 7 خط ریلی، تخلیه و بارگیری قطارهای حامل بارهای فله را سهولت بخشیده است.

اکثر محموله های ارسالی از بندرخشک پیشگامان دارای حمل ترکیبی می باشند بدین گونه که بار از مبدا تولید به وسیله حمل جاده ای ارسال  و پس از انبارش، بر روی قطار بارگیری و در مقصد تحویل می گردد. ارائه خدمات باسکول ریلی و جاده ای و خدمات تخلیه در مقصد نیز بنا به درخواست مشتری از خدمات دیگر بندرخشک پیشگامان است.

در بنادر آبی نیز خدمات انبارش و انتقال بر روی عرشه کشتی(FOB) و خدمات حمل دریایی توسط این بندرخشک انجام می گیرد. شایان ذکر است، تاکنون مقادیری از محموله کلینکر از این محل به کشور عمان صادر گردیده است.

وجود فرودگاه اختصاصی در جوار بندرخشک با ظرفیت جابجایی 40 تن بار نیز مزیت دیگر این بندراقتصادی برای تجار و بازرگانان می باشد. 


خدمات بندری، تخلیه و بارگیری ، استریپ ، استافینگ و باربندی

در بندرخشک پیشگامان تجهیزات تخلیه و بارگیری برای محموله های فله، کانتینری  و عمومی تهیه و تعبیه گردیده که بازرگانان دغدغه ای برای تخلیه و بارگیری کالاهایشان با ایمنی بالا نداشته باشند. خدمات استریپ و استافینگ در این بندرخشک انجام می گردد و همچنین باربندی و لاشینگ بار بر روی قطار و یا داخل کانتینر نیز توسط بندرخشک انجام می گردد. لذا بازرگانان می توانند قبل از گرفتن کانتینر محموله های خود را به بندر خشک انتقال دهند و عملیات های استریپ و استافینگ و باربندی در بندرخشک یشگامان انجام پذیرد.
خدمات سردخانه ای 

سردخانه های بندرخشک پیشگامان با 39 سالن و مجموع 15 هزار تن ظرفیت به صورت 2 مداره در دمای صفر و زیر صفر آماده انبارش محصولات بازرگانان می باشد.


خدمات انبارداری

بندرخشک پیشگامان دارای دو باب انبار مسقف هر کدام به مساحت 5000 متر مربع و همچنین 8 هکتار انبار روباز گمرکی جهت انبارش کالاهای کانتینری و عمومی، ۳۵۰۰ متر انبار مسقف در محوطه گمرکی و بیش از 10 هکتار انبار روباز جهت انبارش محموله های فله می باشد که بازرگانان می توانند در صورت نیاز از آن ها استفاده نمایند.


 
مدیریت زنجیره تامین کالاو خدمات

زنجیره تامین کالا و خدمات در بندرخشک پیشگامان بر اساس نیاز بازرگانان و صاحبان کالا برای فعالیت های اقتصادی اعم از تولید، صادرات و واردات که شامل ارائه خدمات گمرکی و ترخیص کالا در گمرک اختصاصی، ارائه خدمات بندری(تخلیه، بارگیری، استریپ، استافینگ،صفافی و باریندی)، ارائه خدمات انبارداری (مسقف و سرپوشیده)، مرکز دپوی کانتینرخالی کشتیرانی، ارائه خدمات باسکول ریلی، امکان ارائه خدمات بازرسی کالا و ... می باشد تعریف و در دسترس بازرگانان و تولیدکنندگان فرار می گیرد.


سردخانه های مجهز ، بازرگام( سامانه آنلاین خرید میوه و تره بار)، اکوبار، سامانه آنلاین ثبت و پذیرش درخواست جابه جایی کالا در سراسر کشور،پارسی پست نخستین اپراتور پست تعاونی کشور، شرکت تعاونی فرآورده های میوه ای و آبمیوه پیشگامان کویر و  شرکت تعاونی پیشگامان ترابری ریلی نوین پارس بخشی از زنجیره بندرخشک پیشگامان هستند.


چشم انداز

بندرخشک پیشگامان بر اساس چشم انداز 20  سال آتی، مدرن ترین بندر لجستیکی خاورمیانه خواهد بود که با مدیریت خدمات فناوری بیشتر فعالیت های آن به صورت آنلاین و با بهره گیری از به روز ترین فناوری های اطلاعات  انجام خواهد شد.